Josef Bernard Prokop

Karel IV. - Císař a císařovna

Druhá část historického románu o českém králi a římském císaři Karlu IV., který je psán jako fiktivní deník tohoto významného panovníka.


Série: Lucemburská pentalogie (2.)
Karel IV., český král a římský císař, i po více než šesti stoletích stále inspiruje badatele, spisovatele a všechny, kdo se zajímají o historii českého státu. Byl to jistě silný a významný panovník. Ale jaký byl člověk? Jak zvládal roli manžela a otce? V čem chyboval? Co mu přinášelo radost? Odpovědi na tyto otázky i mnoho dalších nalezneme v Tajném deníku.
Ve druhém svazku se přenesme se spolu s Karlem do roku 1363. To byl rok bohatý na události, ale ani roky další neslibují příliš mnoho klidu. Sňatkem s Alžbětou vzal Karel vítr z plachet pouze jednomu ze svých protivníků, ještě jich zůstává dost.
Královští manželé se pokoušejí nalézt společnou řeč. Alžběta se snaží zapojit do politického dění a přispět svému muži, což neznamená, že schvaluje vždy jeho jednání. Její naděje se upnou ke korunovaci, která ji podle jejího názoru učiní nadřazenou králi Václavovi, jejímu nevlastnímu synovi.
Karel se mezitím chystá definitivně zúčtovat se svým zetěm a současně nepřítelem, vévodou Rudolfem Habsburským, avšak věc dopadne trochu jinak, než předpokládá. Kromě přípravy na císařskou korunovaci a slavnou římskou jízdu musí Karel řešit křížovou výpravu a nebezpečí z toho plynoucí, pátrá po odkazu své matky a vrahovi svého otce. Bitva u Crécy totiž probíhala trochu jinak, než si Karel dlouhá léta myslel.
Citelně ho zasáhne ztráta nejvěrnějšího přítele a důvěrníka Arnošta z Pardubic. Kdo jej nahradí? Bude to císařovna Alžběta, jež se po jeho boku mění z tvrdohlavé dívky v silnou osobnost?
(Zdroj: DatabazeKnih.cz)

 


 

Lucemburkové  

 

kvalita: 1
 
velikost: 1,9 MB
 
Verze: 59234
kvalita: 1
 
velikost: 1,9 MB
 
Verze: 59235